PCOnline har som första svenska tidning fått testa Asus nya Eee PC Box B204. Det är en liten mediadator som faller oss för smaken, men som inte passar för alla användare.
Asus Eee PC Box B204 är en av de nya modellerna i Box-serien inom Asus allt växande Eee PC-segment. Det är till skillnad mot de mer kända bärbara minidatorerna, en liten stationär dator. I och med B204 tar Asus datorn in i vardagsrummet, mycket på grund av att dess enda anslutning till skärm är via en HDMI-kontakt.
I grunden påminner Box B204 mycket om de bärbara minidatorerna. Datorn är liten och snyggt designad, har en Intel Atom-processor och 1 GB internminne. Det finns trådlöst nätverk med stöd för 802.11b/g/n samt Ethernet med 10/100/1000 Mbit och Bluetooth. Lagringsutrymmet består av en 160 GB hårddisk. En skillnad är dock att man har valt att sätta in ett riktigt grafikkort; ett ATI Radeon HD 3450 på 256 MB. Det behövs för att kunna leverera upplösningen Full HD i 1920 x 1080 pixlar.
I paketet medföljer en HDMI-kabel, strömadapter, omvandlare från audio ut till S/PDIF, en rejäl och bra fjärrkontroll, samt bordsstativ och en metallkonstruktion om du vill montera datorn på baksidan av din platt-TV.
För installation krävs att du har mus och tangentbord som kan anslutas via USB. Precis som vanligt har Asus valt Windows XP SP3 som operativsystem, vilket jag tycker är ett bra val. Att köra nyare Vista på en Intel Atom-processor och 1 GB internminne är ingen hit…
Fördelarna med Box B204
Det jag personligen tycker är bäst med B204 är faktumet att den kör just Windows XP. Den startar upp i XP och det finns inga begränsningar av något slag. Många andra konkurrerande mediaspelare använder sig av egna programvaror som ofta är begränsade och inte klarar alla filformat. Men här har du alltså möjlighet att anpassa ditt system precis som du vill.
Asus skickar med en mediaspelare som heter Eee PC Cinema. Den kontrollerar du via fjärrkontrollen och gränssnittet är grymt snyggt och lätt att hantera. Men som med alla andra mediaspelare finns det problem med filformat som inte stöds. De flesta klarar sig säkert med Cinema, men har du högre krav kan du skaffa en annan spelare. Det är bara att ladda ner och installera.
Datorn är i det närmaste knäpptyst och den ser väldigt snygg ut när den står jämte med färgmatchande Panasonic plasma-TV. Alla drivrutiner och sådant fungerade utan problem, så hela installationsförloppet gick helt smärtfritt. Första gången jag bootade upp i Windows hade aktivitetsfältet hamnat utanför bilden, vilket var väldigt irriterande – tills jag såg verktyget Eee PC Screen Settings, som låg på skrivbordet, och som justerade bildpositioneringen.
Att det är fyra USB-portar tycker jag också om. Då går det att koppla in ett USB-minne, en extern hårddisk samt IR-mottagaren för fjärrkontrollen och en radiosändare till ett multimediatangentbord. Till exempel.
Nackdelarna med Box B204
Att datorn kör Windows XP är en lika stor nackdel som en fördel – det beror helt på vilken typ av användare man är. Jag gillar möjligheten att kunna anpassa systemet helt själv. Det är det inte alla som gör. Är du ute efter en mediaspelare som snabbt startar upp rakt in i ett lättanvänt gränssnitt där du kan köra igång filmerna som du lagt över på hårddisken, så är Box B204 inget för dig.
Enligt de specifikationer som tidigare skickades ut av Asus så skulle det finnas en DVI-port på datorn. Det gör det inte. HDMI är den enda anslutning som finns, vilket är en nackdel eftersom få monitorer har det. En del användare vill kunna koppla en liten bildskärm till sin mediadator, att ha jämte platt-TV:n, men det är alltså inte möjligt.
Rättelse: Se kommentarer från uppmärksamma läsare nedan. Det finns HDMI till DVI-konverterare, och med en sådan kan du koppla till monitorn utan problem.
Precis som de flesta andra Eee PC-datorer saknar Box B204 en optisk enhet, alltså CD/DVD-läsare. Som mediadator är det här en nackdel. Man skulle vilja kunna slänga ut sin DVD-spelare och bara ha datorn, men det går inte utan att skaffa en extern läsare. Inte heller finns det någon TV-mottagare.
Jag hittade också ett problem med programvaran Cinema, och det var att jag inte lyckades att länka in filer och mappar från andra enheter än den interna hårddisken. Det var irriterande eftersom jag skulle vilja spela upp filmer och musik som ligger på min nätverkshårddisk. Att komma åt dessa filer via Windows var naturligtvis inget problem, eftersom datorn snällt kopplade upp sig mot mitt trådlösa nätverk. Så med en annan mediaspelare löser det problemet sig.
Omdömet av Eee PC Box B204
Som jag skrev i ingressen är Asus Eee PC Box B204 inte ett alternativ för alla. Det är jag medveten om. Men undertecknad tillhör målgruppen och jag tyckte verkligen om den här lilla maskinen. Det är en mediadator som erbjuder väldigt många möjligheter, fast till priset av att den inte passar för den ovana användaren som vill ha något lättskött. Det är som sagt Windows XP som startar när datorn går igång, och det öppnar många möjligheter men det gör också att man behöver fixa en del själv innan det fungerar som man vill.
Uppdatering: Eee Cinema har enligt Asus följande specifikationer:
Photo:.jpg, png, .bmp
Music:.mp3, .wav, .wma
Video:ASF, AVI, DivX, DVR-MS, M2TS, MPG, MPEG, MPEG-2 TS, MPEG-2 PS, WMV, WMV-HD, H.264, MPEG-2, WMV9, VOB, VC-1Suggestion: Some formats play with limited bit rate as following
1. MPEG-2 bit rate <45Mbps
2. MPEG-4 AVC (H.264) bit rate <15Mbps
3. VC1 bit rate <25Mbps
Aktuellt pris:
Här hittar du aktuellt pris på Asus Eee PC Box B204:
Fakta om Asus Eee PC Box B204:
- Kontakt: Asus
- Riktpris: 4299 kronor, kommer i slutet av mars
- Storlek: 22 x 18 x 1,6 cm
- Processor: Intel Atom 1,6 GHz
- Lagring: 160 GB hårddisk
- Minne: 1 GB DDR2
- Grafik: ATI Radeon HD 3450, 256 MB
- OS: Windows XP SP3
- Portar: 4 USB, HDMI, Ethernet, kortläsare, ljud ut, mikrofon, hörlurar
- Trådlöst: 802.11b/g/n, Bluetooth




25 kommentarer
Orkade datorn av att spela upp nerladdad film i 720p eller 1080p-format då?
Skrevs av Kent Vilhelmsson den januari 17, 2009 klockan 09:04 #Angående HDMI. Det finns HDMI DVI-kablage och det kanske går att använda att koppla in till datorn med hjälp av en sådan? Har dock ingen koll om det är så..men kanske någon annan vet?
Sen hjälper ju det inte för dom som vill koppla in två skärmar samtidigt…
Skrevs av Tony | alltomprylar.se den januari 17, 2009 klockan 10:04 #Kent: Ja, det hade jag inga problem med. Det funkade som sagt fint. :)
Skrevs av TkJ den januari 17, 2009 klockan 10:39 #Hur var filstödet i cinema? Tänker på subtitles-filer och så vidare…
Funkar det med 1080p i Cinema eller krävs det en annan mediaspelare till det och mjukvaruacceleration?
Får man inte med tangentbord och mus till denna?
Verkar intressant!
Skrevs av Erik den januari 17, 2009 klockan 13:02 #Tony har rätt. TkJ skriver:
”HDMI är den enda anslutning som finns, vilket är en nackdel eftersom få monitorer har det.”
HDMI är bakåtkompatibelt med DVI, och har alltid varit det. De flesta monitorer har idag DVI. Detta är således inget problem. Detta borde omformuleras, IMO sprids nu gravt falsk information.
Skrevs av Luslinsen den januari 17, 2009 klockan 14:55 #EEEBox + XBMC = En lösning som räcker långt…
Skrevs av SweMike den januari 17, 2009 klockan 18:22 #XBMC är kanske ingen bra lösning eftersom det inte har någon stöd för någon HW accelererad codec. Man får med andra ord dras med Atoms begränsningar, och då är det i regel max 720p som gäller.
Det hade varit intressant att få reda på vilka format som inte gick att spela… (mkv?)
Skrevs av LazerBrain den januari 18, 2009 klockan 01:20 #Den orkar säkert HD i 720p-format eftersom föregångaren (med samma cpu men svagare GPU) ASUS eee box B202 fixar det med CoreAVC. Frågan är om denna klarar 10880p.
Vi använder B202 vid TVn och är mycket nöjd med den. Kopplar man på ett USB TV-kort kan man spel in också (finns för 199kr).
Skrevs av Paul den januari 18, 2009 klockan 10:44 #Om jag antar att det inte finns firewire på den, antar jag rätt då?
Skrevs av Kalle den januari 19, 2009 klockan 04:45 #Kalle: Stämmer bra, finns ingen Firewire.
Skrevs av TkJ den januari 19, 2009 klockan 09:09 #Jag har uppdaterat med specifikationer om filstöd för Eee Cinema. Jag hann inte testa alla, eftersom jag bara hade datorn i en dag, men det fungerade bra. Box B202 fick en del kritik för problem med högre upplösning, men B204 har klart bättre grafikkretsar.
Skrevs av TkJ den januari 19, 2009 klockan 09:17 #NÄR kommer den till Sverige?
Skrevs av tomas den januari 19, 2009 klockan 09:21 #Tkj: Det vore intressant att veta mer om de 1080p-klipp du testade på boxen. Vad var filmerna kodade med? Vad var det för format?
Skrevs av pieeetr den januari 19, 2009 klockan 09:22 #Har någon hört när den släpps i sverige???
Skrevs av SweMike den januari 19, 2009 klockan 10:24 #Formatlistan är (som vanligt i sådana här sammanhang) ganska missvisande. Den listar codecs och containerformat blandat. Själv hade jag varit glad om mkv (container) fanns med i listan, men än har jag inte förlorat hoppet… Det finns kanske ”politiska” anledningar till att inte lista det även om det supportas.
Eftersom Eee Box inte har någon Blueray spelare så får man anta att Asus ser filer från nätet etc som det huvudsakliga användarfallet. Om man till det lägger att man marknadsför detta som en ”HD” spelare så hoppas jag att även Asus insett att mkv är det ledande formatet. Jag väntar med spänning på att någon testar det :)
Man kan visserligen köra tex VLC för att kunna spela mkv, men då missar man lite poengen med en produkt som kommer med förinstallerat media center.
Skrevs av LazerBrain den januari 19, 2009 klockan 12:02 #LazerBrain: Nja, jag vet inte om jag håller med vad gäller att missa poängen med den förinstallerade mediaspelaren. Datorn kommer även med Windows Media Player installerat.
Eftersom det är vanligt XP i grunden så behöver man inte köra Cinema, och det tycker jag är väldigt positivt. Man kan installera sitt eget system precis som man själv vill, kanske med en annan fjärrkontroll via Bluetooth etc. Som jag skrev i testen så passar det här naturligtvis inte alla. :-)
I övrigt håller jag helt med dig angående formatlistan.
Skrevs av TkJ den januari 19, 2009 klockan 14:35 #Är det någon som sett några svenska prisuppgifter på B204/B206?
Skrevs av Jonathan Hedrén den januari 19, 2009 klockan 14:53 #Angående pris såg jag en dansk nätbutik som planerade försäljning v.5 för cirka 3200 danska kronor. Hittade länken http://www.linuxshoppen.dk/products.php?showvariant_id=6746
Skrevs av Tomas den januari 19, 2009 klockan 22:32 #Uppdatering! Asus riktpris är 4299 kronor och lanseringen är uppskjuten till slutet av mars.
Skrevs av TkJ den januari 23, 2009 klockan 11:42 #Tack för uppdateringen. Det är fortfarande rätt billigt, men då gäller det att den klarar sig som ett mediacenter – även för högupplöst material. Det vore också trevligt att få besked om hur boxen klarar xbmc och hur Cinema klarar de olika formaten.
Skrevs av tomas den januari 26, 2009 klockan 09:40 #En fråga, vad är max RAM?
Skrevs av spleen den februari 17, 2009 klockan 08:52 #4 GB är max RAM. Jag har också en fråga: Levererar den även ljudet via HDMI? Det är väl det som är tanken med HDMI, men jag vet inte hur det är på datorer…
Tack på förhand!
Mvh
Skrevs av Peter Sandelin den februari 28, 2009 klockan 00:02 #Peter
Peter: Jodå, den skickade ljudet fint via HDMI. Inga problem där. :-)
Skrevs av TkJ den februari 28, 2009 klockan 12:23 #Kalas! Tack för infon! :)
Skrevs av Peter Sandelin den februari 28, 2009 klockan 19:56 #/Peter
Hej
Fråga angående ljudet via HDMI:
Försökt söka ett entydigt svar på hur man kan få ut AC3 och/eller DTS ljud via HDMI då jag helst använder denna.
Har kopplat B206an till min HK AVR255 via HDMI men trots detta så fungerar det inte.
Kör man sedan en ISO eller vanliga VOB filer av en film som endast är sparad med 5.1 ljud så kommer endast 2.0 stereo. Har testat via VLC och XMBC
Kör Windows XP som operativ
Försökt läsa igenom alla möjliga forum men går bet.
Hur gör man??
Skrevs av Bosse den juni 9, 2009 klockan 18:01 #