Undersökning: Datorn har blivit den nya tidens stereo

Företag JAYs har genomfört en undersökning för att ta reda på hur svenskarna lyssnar på musik idag. Statistiken visar att det inte längre är stereon som gäller – i alla fall inte för ungdomar. Datorn och MP3-spelaren är det man använder.

Undersökningen som JAYs har låtit göra talar sitt tydliga språk, när det gäller hur vi idag lyssnar på musik. Det är inte bara hur vi lyssnar, utan även var. Att lyssna på musik i hemmet är idag lika vanligt som att göra det på andra ställen – speciellt när man är på väg någonstans med tåg, buss etc.

Man ser en tydlig trend vad gäller musiklyssnandet. Datorn tar allt mer över stereons roll bland svenskarna. Bland yngre svenskar, 14-35 år, lyssnar hela 35 procent främst på musik via datorn följt av Mp3-spelarens 23 procent och stereons 17 procent. Detta att jämföra med samtliga ålderskategorier där stereon toppar hos en tredjedel av svenskarna, följt av en fjärdedel som föredrar datorn och 13 procent som väljer Mp3:n.

En annan intressant aspekt är att hela 90 procent av ungdomarna hellre lyssnar på musik i hörlurar istället för högtalare. Det är något man skulle kunna önska att ens grannar applicerat, när man vaknar av eurodisco klockan 1 en torsdagsnatt… Att det är så många som hellre väljer hörlurar bekräftar även att vi lyssnar på musik mobilt, det vill säga när vi inte sitter hemma.

Man har även tittat på skillnaderna mellan musikintresset. De som lyssnar på hårdrock är till exempel benägna att lyssna på musik framför datorn eller vid stereon, medan de som lyssnar på hiphop gör det antingen via datorn eller mobiltelefonen.

[Källa: Pressmeddelande via e-post, samt Aftonbladet]

Lyssna på musik
Skribent: Tommy k Johansson
(Lista alla 448 artiklar av skribenten)
Annons
Senaste artiklarna