Olympus PEN E-P1, kompakt digital systemkamera

Olympus PEN E-P1 är en ny snygg digital systemkamera som riktar sig mot användare som tidigare tyckt att systemkameror varit allt för stora och klumpiga. Tack vare Micro Four Thirds-formatet har man fått ner storleken.

När Olympus frågade användare om deras intressen av digitalkameror så visade det sig att väldigt många var intresserad av en systemkamera (SLR) men ansåg att de var för stora. Det stämmer. Digitala systemkameror är som regel tunga och stora, och därmed inte lätta att ta med sig.

Den nya modellen Olympus PEN E-P1 är byggd för att vara ett kompakt alternativ. Kameran använder sig av det relativt nya Micro Four Thirds-formatet, som är en standard för att få ner storleken på objektiven. Fördelen är att du får en klart mindre kamera. Nackdelen är att man inte kan använda gamla vanliga objektiv. Det sistnämnda går dock att lösa med adapter.

Sensorn i E-P1 klarar av att ta bilder i 12,3 megapixlar, och du kan även spela in videoklipp i HD-upplösning. LCD-skärmen på baksidan är 3 tum och man ska ha ett lättanvänt gränssnitt anpassat även för nybörjare. Kameran har bildstabilistor för dig som inte är helt stadig på handen.

Med E-P1 går det att ta bilder med ISO-värden mellan 300-6400. Seriebildtagning går med tre bilder i sekunden (fotograferar du i RAW-format går det att maximalt ta 14 bilder på raken). Bilder lagras på ett SDHC-kort.

Någon prislapp verkar inte satt ännu, men det är bestämt att Olympus PEN E-P1 kommer i butik under juli.

Uppdatering: Läs om uppföljaren Olympus PEN E-P2!

Olympus PEN E-P1

Andra bloggar om: Olympus PEN E-P1, E-P1, Olympus, SLR, digitalkamera, systemkamera, kamera, digitalfoto, Micro Four Thirds (Intressant?)

  • Share/Bookmark

Lämna en kommentar

(obligatoriskt)

(obligatoriskt)

(obligatoriskt)